W roku 1701 cesarski feldmarszałek Henryk Tobiasz baron von Hasslingen kupił od podkomorzego Henryka barona von Hohenhausen dobra w Dolnym Tomaszowie. To właśnie baron von Hasslingen zbudował pałac i urządził koło niego duży park.
Po jego śmierci majątek odziedziczył w 1718 roku syn Augustyn Barholomeusz baron von Hasslingen. Był on cesarskim i królewskim asesorem oraz zarządcą księstwa świdnicko-jaworskiego. W 1766 dobra przeszły w ręce jego syna - królewskiego sędziego Franciszka barona von Hesslingen, który zdobył godność hrabiowską. W roku 1800 z powodu fałszerstwa został poddany śledztwu, podczas którego zmarł w Głogowie.
Majątek w 1802 roku poddano przymusowej subhastacji. Nabył go królewski podpułkownik i rotmistrz Hans August von Bissing. Posiadłość sprzedał 23 grudnia 1824 roku na rzecz hrabiny Heleny von Larisch-Mannich, która później wyszła za mąż za hrabiego Edwarda Maximiliana von Puckler. W testamencie hrabiny von Puckler z roku 1872 Dolny Tomaszów zapisano w ręce hrabiny Berty zu Stolberg-Stolberg. Następnie pałac należał do rodziny hrabiowskiej von Oppersdorff. Sofia von Oppersdorf wyszła 3.05.1908 za hrabiego von Shaffgotsch z Cieplic.
W Tomaszowie znajdował się niegdyś jeszcze jeden pałac (górny) zbudowany w 1728 r. Obiekt przetrwał obie wojny światowe. Został jednak zniszczony i spalony przez maszerującą na Berlin Armię Czerwoną.